VÁŽENÍ PŘÁTELÉ!  MARHABA!

Když jsme zhruba před rokem a půl formulovali s kolegou Františkem Ondrášem téma letošního festivalového ročníku, nemohli jsme ani zdaleka předvídat, nakolik se téma migrace a migrantů stane žhavým tématem dneška. Chtěli jsme po loňském ohledání světových ohnisek konfliktů v Sýrii, Izraeli a Palestině, Egyptě či Iráku přinést tentokrát svědectví o nitru dnešních Arabů. Jaký je životní prožitek moderního Araba? Co cítí člověk, pocházející ze země se silnými tradicemi, který se musí vyrovnat se západní civilizací? Co vůbec znamená moderní západní civilizace? Dají se hodnoty euro-americké civilizace smířit s hodnotami civilizace orientální? Co znamenala pro blízkovýchodní země kolonizace? Co je vůbec identita v dnešním promíchaném světě?

Naše tázání dostávají v současnosti konkrétní podobu odhodlaných, zoufalých, nadějeplných, utonulých či udušených, podvedených, ale nezlomných lidí, kteří byli nuceni opustit svoje domovy a hledají pomoc a úkryt. Co může člověk v srdci Evropy tváří tvář situaci téměř biblické udělat? Může se bát, může začít nenávidět, nahánět bližního svého jako zvěř, může stavět zeď, obrnit svoje srdce, strčit hlavu do písku... nebo může za každým televizním šotem rozpoznat člověka, za každou novinovou zprávou uvidět lidský příběh a především sám ve svých soudech i činech zůstat člověkem. Ptát se, poznávat, podat pomocnou ruku, mírnit napětí, mluvit, zpívat, vnímat, setkávat se...

Imigrace má mnoho podob. Většinou ji vnímáme politicky, ekonomicky, nábožensky... Domníváme se, že neméně důležitý je aspekt kulturní. Proto imigrace jako kulturní výzva! Výzva k vzájemnému kulturnímu i lidskému obohacení, vzájemnému respektu, nové citlivosti, nové humanitě.

Na tyto otázky hledáme odpovědi v dílech významných autorů, vycházíme z vlastní zkušenosti v naší zemi či v Evropě, ze zkušeností migrantů žijících v ČR, ale také jinde v Evropě.

Přesný festivalový program zveřejníme v říjnu, ale už teď vám můžeme prozradit něco z toho, co vás čeká. 5. listopadu Arabské nedivadlo uvede v Divadle Na Prádle novou premiéru. Tentokrát půjde o adaptaci románu súdánského autora at Tajiba Cesta na sever. V Divadle Kampa bude mít v sobotu 7. listopadu premiéru pokračování scénického čtení z pokladnice staré arabské literatury, tentokrát v duchu Sindibádových dobrodružství se vypravíme s hercem Miroslavem Táborským v režii Lídy Engelové za Divy a záhadami Indického oceánu. Připravujeme rovněž unikátní koncert syrské skupiny Ziriab či návštěvu pražské a brněnské mešity. A to ještě zdaleka není všechno-

Letos také přivítáme dva vzácné zahraniční hosty. Bude jím íránský dramatik Mohammad Yaghoubi. Jeho hru Moment of Silence uvádíme v pátek 6. listopadu v Divadle Disk v režii íránské režisérky Azadeh Mohammadi. S autorem se budete moci sejít nejen po představení, ale také v rámci přednášky na divadelní vědě FF UK. Druhým hostem je alžírský novinář a prozaik Yahia Belaskri, který se dlouhodobě věnuje otázce imigrace ve Francii. Bude nás zajímat jeho zkušenost. O osobní svědectví půjde také v další debatě, kterou chystáme ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla v pondělí 9. listopadu. Novinářka Tereza Engelová se nedávno vrátila z turecko-syrské hranice a podělí se s vámi o své zážitky.

Nedělní program 8. listopadu v Divadle Na zábradlí bude věnován Sýrii. Vystoupí Syřané žijící v ČR, jejich přátelé a hosté. Součástí bude hudba, poezie, debata, syrská kuchyně a divadelní představení v podobě rozhlasové hry na jevišti Oh My Sweet Land reflektující současnou situaci v Sýrii. Hraje Azadeh Mohammadi v režii Lídy Engelové, hudebně se na inscenaci podílel Marwan Alsolaiman.

Ani letos nebudou na festivalu chybět knihy z nakladatelství Dar ibn Rushd. Nakladatel a básník Charif Bahbouh, jemuž festival vděčí za svůj název, představí také knižní novinky: Moderní egyptské povídky, na nichž spolupracovali studenti arabistiky s doc. Františkem Ondrášem, Syrskou kuchařku a zatím největší Arabsko-český slovník!

Festivalový program částečně proběhne také mimo Prahu, v Hradci Králové, Plzni a Brně.

Budeme rádi, když u toho budete s námi! Sledujte naše webové stránky a facebook.


  


1. ročník Nad Prahou půlměsíc-leták2009 

2. ročník Nad Prahou půlměsíc - leták 2010

3. ročník Nad Prahou půlměsíc - leták 2011

4. ročník Nad Prahou půlměsíc - leták 2012

5. ročník Nad Prahou půlměsíc - leták 2013

6. ročník Nad Prahou půlměsíc - leták 2014a

6. ročník Nad Prahou půlměsíc - leták 2014b

7. ročník Nad Prahou půlměsíc - leták 2015a

7. ročník Nad Prahou půlměsíc - leták 2015b